polskiDeutsch
w mediach                         »Strona główna

Audycja telewizyjna w TVN / TVN24

audycja telewizyjna w TVN / TVN24

Audycja telewizyjna w TVN24 w dniu 09.03.2003r o godz. 14:35 (Program "ZDROWIE"). Prowadząca program pani redaktor Marta Kuligowska. W TVN24 było około 10 emisji o różnych porach dnia na przestrzeni marca 2003 roku. Jednorazowo audycja ta była wyemitowana w TVN.

Lektor: Chiropraktyka to nieinwazyjna, naturalna metoda leczenia, która polega na pracy z kręgosłupem. Jest pomocna w leczeniu dyskopatii, odblokowuje rdzeń kręgowy i pobudza układ immunologiczny do pracy. Na czym dokładnie polega, proszę popatrzeć.

lek. med. Robert Donhoffner: Chiropraktyka zajmuje się leczeniem bólów pleców od ponad 70 lat, nawet w przypadku zmian zwyrodnieniowych wizyta u specjalisty może przynieść ulgę. Chiropraktyka, czyli terapia manualna wykonywana przy pomocy rąk zajmuje się nabytymi schorzeniami układu ruchu, całego układu ruchu, do którego również należy kręgosłup.

Lektor: Jeżeli poszczególne części szkieletu są względem siebie nieprawidłowo położone, w efekcie powstają przykurcze mięsni i następuje ucisk na nerwy. Powodować to może bóle kręgosłupa, karku, bóle w klatce piersiowej, a nawet uciążliwe migreny.

lek. med. Robert Donhoffner: Nie jest wyjściem zrobienie zastrzyku przeciwbólowego, ponieważ ból następuje z jakiejś konkretnej przyczyny, więc jeżeli się nie zlikwiduje tej przyczyny, bólu też nie uda się zlikwidować.

Jedynym przyrządem niezbędnym do prawidłowego wykonania zabiegu jest łóżko manipulacyjne. Pozwala ono na właściwe ułożenie ciała pacjenta podczas manipulacji. Zabieg na zwykłej leżance może nie tylko nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić.

lek. med. Robert Donhoffner: Uciska się odpowiednie miejsca w pobliżu kręgosłupa i odblokowuje się tzw. zablokowane segmenty ruchowe kręgosłupa. Powoduje to bardzo często natychmiastowe ustąpienie dolegliwości.

Lektor: Dla części pacjentów taki zabieg to swojego rodzaju profilaktyka, która gwarantuje lepsze samopoczucie. Ważne jest również nabycie nawyków przyjmowania prawidłowej postawy oraz poruszania się w sposób najmniej obciążający organizm.

Pacjentka: Główne problemy mam z kręgosłupem, ponieważ mam pokrzywiony i czasami zdarzają mi się jakieś uciski i bóle. Ja sobie takie zabiegi ordynuję raz na pół roku, raz na rok tak, żeby mieć święty spokój.

Lektor: Lekarz wyczuwa punkt zablokowania stawu i wykonuje szybkie, ukierunkowane pchniecie. Pacjent musi mu ufać, inaczej będzie napinać mięśnie uniemożliwiając pełna manipulację.

lek. med. Robert Donhoffner: Nie używa się w tym celu dużej siły, bo nie można robić nic przeciwko sile. Jeżeli pacjent stawia też opór, to po prostu takiej manipulacji się nie wykonuje, albo tak próbuje się pacjenta rozluźnić, ażeby nie używać do tego wielkiej siły.

Lektor: Do spektakularnych sukcesów leczenia ta metoda należy usuwanie tzw. pozornych skróceń kończyn. Zamiast polecać wkładki do obuwia wyrównujące długość nóg, lekarz przywraca właściwe ustawienie miednicy. Po prawidłowo wykonanej manipulacji efekt jest natychmiastowy.

lek. med. Robert Donhoffner: Zmiany zwyrodnieniowe, które występują czasami rzeczywiście są nieodwracalne, ale nie można tego traktować w sposób ogólny. W jednym miejscu pacjentowi można przynieść ulgę, w drugim miejscu nie można, ale nawet jeżeli udzieli się niewielkiej pomocy takiemu pacjentowi, on będzie czuł się zadowolony.


Zobacz także: Artykuł z Kuriera Szczecińskiego

O mnie | Terapia manualna | Pytania i odpowiedzi | Doświadczenie zawodowe | Galeria zdjęć | Opinie pacjentów | Kontakt i gabinety
Gabinety terapii manualnej
ul.Kasprzaka 3A, 71-074 Szczecin 730 550 623
ul.Gierczak 37, 78-100 Kołobrzeg (606-35-35-45)

Deutsch